مجوزها در اندروید M

سلام دوستان؛

اندروید یک سیستم‌عامل از هم جدا می‌باشد، یعنی هر سیستم‌عامل آن از طریق یک نام و شناسه از دیگری متفاوت می‌شود. یکی از این نسخه‌های اندروید، اندروید M می‌باشد، این نسخه از اندروید دارای سطح امنیتی بالایی است و یکی از بخش‌های امنیتی مربوط به مجوزهای برنامه‌ها می‌باشد. در قسمت یک این آموزش قصد داریم با یکدیگر نحوه کار با مجوزها بررسی کنیم.

سطح اجازه:

بدون هیچ حاشیه و توضیحات اضافه سر اصل مطلب برویم:

مجوزها در اندروید M دارای سطوح متفاوت امنیتی است. این سطوح به دو دسته معمولی و خطرناک تقسیم‌بندی می‌شوند.

مجوزهای معمولی: مجوزهایی که اثر صفر و یا حداقل‌ترین دخالتی در حریم خصوصی و یا امنیت دارند باید به‌عنوان مجوزهای معمولی دسته‌بندی کرد. سیستم خود نوع مجوز را در زمان اجرا مشخص می‌کند، به‌عنوان‌مثال مجوز ACCESS_WIFI_STATE و  WAKE_LOCK  دو نمونه از مجوزهای معمولی هستند.

 مجوزهای خطرناک: این دسته از مجوزها به اطلاعات خصوصی دسترسی دارند و ممکن است اثری بر روی امنیت و اطلاعات خصوصی شما بگذارند، به‌عنوان‌مثال می‌توان به مجوز READ_CONTACTS اشاره کرد.

اکنون با ساخت یک پروژه آغاز می‌کنیم.

کار با مجوزها در اندروید M

  1. در اندروید استودیو یک پروژه جدید ایجاد می‌کنیم.
  2. فایل String.xml را بازکنید و کدهای زیر را در آن قرار دهید.
  3. فایل build.gradle را بازکنید و مطمئن شوید که minsdk و maxsdk مطابق زیر است و یا کدهای زیر را در این فایل جایگزین کنید.

 

پرسیدن مجوزها در اندروید M

  1. هرچند ما اجازه مجوزها را در زمان اجرا می‌گیریم ولی باید آن‌ها را در فایل Manifest اضافه کنیم و زمان اجرا کاربر تصمیم به صدور و یا عدم صدور مجوز می‌گیرد. ما در این آموزش از WRITE_EXTERNAL_STORAGE_PERMISSION برای شروع استفاده کرده‌ایم. این مجوز را همانند زیر به فایل Manifest اضافه می‌کنیم.
  2. فایل Layout مربوط به (Main activity (activity_main.xml را بازکنید و کدهای زیر را در آن قرار دهید.

Layout بالا صفحه‌ای مانند زیر نمایش خواهد داد.

work with permissions in android M

  1. اکنون فایل Mainactivity.java را بازکنید و کدهای زیر را برای کلیک FAB قرار دهید.

توضیحات:

> مجوزها در اندروید M را با استفاده از متد checkSelfPermission() کنترل می‌کنیم تا آیا برنامه اجازه نوشتن روی فضای ذخیره‌سازی خارجی را دارد یا خیر.

> در اینجا ما با استفاده از متد shouldShowRequestPermissionRationale() توضیحاتی برای نمایش در صورت لزوم می‌نویسیم و در صورت استفاده یک Alert dialog به همراه توضیحات و یک دکمه مثبت نمایش داده می‌شود و اگر استفاده نکنیم به‌صورت ساده درخواست مجوز نمایش داده خواهد شد.

> اضافه کردن SharedPreferences، با استفاده از این دستور میتوان گزینه “دوباره نمایش نده” را برای کاربر اضافه کنیم تا کاربر فقط یک بار مجوز را صادر کند و پس آن در هربار اجرا نیاز به صدور مجوز نداشته باشد.

در زیر کدهای فایل Mainactivivty قرار دارند:

 

مجوزها در اندروید M

مجوزها در اندروید M

 

منتظر بخش بعد این آموزش باشید.

موفق باشید

مدرس و برنامه‌نویس اندروید. تمام تجربه‌هایم را با شما شریک می‌شوم و دوستت دارم بتوانم با کمک و همراهی همه دوستان یک مرجع کامل فارسی برای برنامه‌نویسی اندروید ایجاد کنم.

عضو می‌شوم:)

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. […] آموزش قبل در مورد مجوزها در اندروید M در اندروید صحبت کرده‌ایم، اکنون می‌خواهیم این بحث را […]